Przywrócić głos niezłomnym

Szkoła Podstawowa nr 21 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Nowym Sączu po raz trzeci organizuje ogólnopolski konkurs dla uczniów szkół podstawowych i dotychczasowych gimnazjów oraz środowisk polonijnych Przywrócić głos niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii.

Konkurs ma na celu upamiętnienie postacigen. brygady pilota Stanisława Skalskiego jednego z najwybitniejszych  polskich pilotów myśliwskich II wojny światowej, bohatera bitwy o Anglię; postaci ks. ppłk. Jana Leona Ziółkowskiego ostatniego kapelana Kozielska zamordowanego w Katyniu; postaci gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego dowódcy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego; oraz 100 - lecia Polskiego Lotnictwa Wojskowego i 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Patronat Narodowy nad Konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Współorganizatorem Konkursu jest: 21. Brygada Strzelców Podhalańskich  im. gen. Mieczysława Boruty - Spiechowicza z Rzeszowa, 1. Regionalny Ośrodek Dowodzenia
i Naprowadzania Kraków – Balice im. gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego, Aeroklub Nowy Targ, Aeroklub Podhalański Nowy Sącz oraz Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie im. gen. Józefa Dowbora Muśnickiego

Komitet  Honorowy tworzą:Stanisław Karczewski Marszałek Senatu RP, Anna Paluch Poseł RP, Jan Hamerski Senator RP, Ryszard Legutko Poseł PE,dr Dominik Smyrgała Podsekretarz Stanu MON, kpt. inż. Jan JastrzębskiDziekan Korpusu Oficerów Zawodowych Wojsk Lądowych, Barbara Nowak Małopolski Kurator Oświaty, Marek Jędraszewski Arcybiskup Metropolita Krakowski, Józef Guzdek Biskup Polowy Wojska Polskiego, Andrzej Jeż Biskup Tarnowski, Piotr Duda Przewodniczący NSZZ Solidarność, prof. dr hab. Janina Marciak- Kozłowska, dr n. med. Alicja Moszczyńska – Kowalska, Ryszard Nowak Prezydent Nowego Sącza.

Patronat edukacyjny: IPN

Partnerzy konkursu:Oficyna Wydawnicza  Aurora z Warszawy, Wydawnictwo Buk z Białegostoku, Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii.

Zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie(do wyboru) pracy multimedialnej, plastycznej lub modelarskiej poświęconej legendarnemu pilotowi gen. bryg. Stanisławowi Skalskiemu, ks. ppłk. Janowi Leonowi Ziółkowskiemu lub postaci gen. broni Józefowi  Dowbor-Muśnickiemu

Dla laureatów konkursu jak co roku przewidziano atrakcyjne nagrody.

Informacje dotyczące przebiegu i wyników konkursu będą sukcesywnie zamieszczane na stronie www.sp21sacz.edu.ploraz www.kuratorium.krakow.pl (zakładki Konkursy/turnieje i Aktualności).

Szkoła zgłasza udział w konkursie do 28 lutego 2018 r.

Dodatkowe informacje: strona Kuratorium