Projekt #B>M

BYĆ to więcej niż MIEĆ

1.       Czym jest Projekt  #B>M (BYĆ to więcej niż MIEĆ)?

Jest to propozycja programu duchowego przygotowania do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

2.       Jaki jest czas realizacji Projektu  #B>M (BYĆ to więcej niż MIEĆ)?

Realizacja Projektu  #B>M (BYĆ to więcej niż MIEĆ) rozpoczyna się w Niedzielę Palmową 13 kwietnia 2014 roku i potrwa do 29 marca 2015 roku (Niedziela Palmowa).

3.       Co jest punktem wyjścia Projektu?

Punktem wyjścia Projektu jest hasło XXIX Światowego Dnia Młodzieży (13 kwietnia 2014 roku): Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie (Mt 5, 3) oraz treść Orędzia papieża Franciszka do Młodych na XXIX ŚDM.

Autorzy Projektu zwracają uwagę na następujące fragmenty Orędzia:

• Przede wszystkim starajcie się być wolni wobec rzeczy. Pan nas wzywa do życia ewangelicznego, naznaczonego umiarkowaniem, nie uleganiem kulturze konsumpcji.
  • W pewnym sensie ubodzy są dla nas jakby nauczycielami. Uczą nas, że osoba jest warta nie tyle, ze względu na to jak dużo posiada, jak wiele ma na koncie w banku. Ubogi, osoba pozbawiona dóbr materialnych zawsze zachowuje swoją godność.
  • W świetle przykładu i słów Jezusa dostrzegamy, jak bardzo potrzebujemy nawrócenia, sprawienia, aby nad logiką posiadania więcej przeważała logika bycia bardziej!

Inspiracją dla twórców Projektu była także personalistyczna filozofia osoby według Karola Wojtyły (inicjatora ŚDM), opierająca się na czterech filarach:

• Prymat osoby nad rzeczą
  • Prymat etyki przed techniką
  • Prymat miłosierdzia nad sprawiedliwością
  • Prymat bardziej „BYĆ” nad „MIEĆ”

4.       W jaki sposób Projekt  #B>M realizuje ideę „BYĆ to więcej niż MIEĆ”?

Realizacja idei Projektu  #B>M  „BYĆ to więcej niż MIEĆ” została „podyktowana” przez papieża Franciszka w Orędziu na XXIX ŚDM:

• Święci to ci, którzy mogą nam najbardziej pomóc zrozumie głęboki sens błogosławieństw.

Autorzy Projektu chcą zapytać Świętych polskich, w jaki sposób rozumieli i realizowali ideę ewangelicznego ubóstwa?

Harmonogram „spotkań ze Świętymi”:

Miesiąc

Bazylika św. Franciszka z Asyżu Ojców Franciszkanów, Kraków

11. 03. 2015

Godz. 19:00

Każdy miesiąc w ciągu I roku przygotowań poświęcony będzie jednemu Świętemu. Punktem głównym będzie jedna celebracja liturgiczna (msza św., adoracja, uwielbienie, nabożeństwo różańcowe, Droga Krzyżowa lub inne) w miejscu związanym z wyznaczonym Świętym. Zapraszamy Was i Waszych Przyjaciół na te spotkania. Podczas takich spotkań, prowadzonych co miesiąc przez inną grupę młodzieżową, podjęty zostanie temat rozumienia ewangelicznego ubóstwa przez Świętego Patrona. Zapis tego przesłania będzie zamieszczony na naszej stronie: www.krakow2016.com. Katecheci szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych otrzymają konspekty katechez (do pobrania na stronie www.krakow2016.com). Polecamy także rozważanie Ks. Edwarda Stańka na temat ubóstwa naszych Świętych. Pomocne mogą okazać się także wypowiedzi papieża Jana Pawła II dotyczące Świętych Patronów (np. z kanonizacji). Niech rozmowy ze Świętymi o ich sposobie rozumienia ewangelicznego ubóstwa zainspirują Was do wejścia w: „Akcja - Ubóstwo”. Rozejrzyjcie się wokół siebie i popatrzcie na to, co możecie dać innym. Propozycje „Akcji – Ubóstwo”:

• „Bilet dla Brata”- zbiórka pieniędzy dla młodzieży ze Wschodu
  • „Przelej swoją krew dla innych”– akcja honorowego oddawania krwi
  • „Wakacje z Bogiem”- zbiórka pieniędzy na wyjazdy wakacyjne dzieci
  • „Pełny plecak” - zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci
  • „Podaruj dzieciom obiad”- wykup obiadów dla dzieci
  • „Ludzie bezdomni interesują mnie!”- zbiórka zimowych czapek, rękawiczek, skarpet… dla bezdomnych