Pomoce

Propozycje filmowe do katechezy

Zdarza się, iż mamy kłopot z dobraniem odpowiednich obrazów do danego tematu lekcji, a z drugiej strony, mamy poczucie, iż właściwy obraz, w tym obraz filmowy, wzmocniłby przekonująco nasz przekaz do uczniów.

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, podczas ćwiczeń z katechetyki studenci V roku teologii (r.a. 2017/2018) opracowali pod kierunkiem dr Renaty Chrzanowskiej propozycje filmowe skorelowane z programem nauczania religii oraz tematami katechez dla klas VII, VIII oraz szkół ponadgimnazjalnych/ponadpodstawowych zgodnie z podręcznikami obowiązującymi w archidiecezji krakowskiej.

Poniżej pliki do pobrania z informacjami na temat wykorzystanych w całości lub fragmentów filmów z omówieniem celów wkorzystania zaproponowanych tytułów

Propozycje filmowe dla klas VII, VIII i szkół ponadpodstawowych

Propozycje filmowe dla kla III liceów, techinków i szkół zawodowych

Propozycje filmowe dla szkół ponadpodstawowych

Czekamy na dlasze Wasze propozycje związane z wykorzystaniem filmów w katechezie.

Niestygmatycy

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, które na co dzień pracuje z osobami bezdomnymi w Krakowie z okazji Jubileuszowego Roku Ojca Pio (100-lecie otrzymania stygmatów oraz 50-lecie odejścia do domu Ojca) prowadzi kampanie społeczną NIESTYGMATYCY (www.niestygmatycy.pl).

NIESTYGMATYKAMI są osoby bezdomne, których historie chcemy zaprezentować, bo często to właśnie nakładane na naszych podopiecznych stygmaty i stereotypy są tym, co utrudnia im powrót do domu.

W ramach kampanii przygotowany jest kolejny konspekt katechezy szkolnej dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych.

Konspekt oraz prezentację multimedialną dla 45-minutowej katechezy można pobrać z:

http://niestygmatycy.pl/konspekt.html

Ufamy, że dzięki tej inicjatywie uda się uwrażliwić uczniów na los osób najbardziej potrzebujących i pokazać, że rzeczywistość osób bezdomnych jest dużo bardziej skomplikowana niż głoszą stereotypy.

Filmy "Kuchnia papieska"

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zrealizował cykl filmów pt. "Kuchnia Papieska". Są to dokumenty filmowe z udziałem znanych osób z dziedzin kultury, nauki i religii wsparte fabularyzowaną retrospekcją historyczną (przedstawiającą życie i nauczanie Karola Wojtyły - Jana Pawła II), komentarzami ilustrowanymi i dyskusją w studiu plenerowym. Wszystkie odcinki emitowane były w TVP1. 

 
Chcielibyśmy udostępnić te filmy dla szerszego grona odbiorców, w związku z tym zwracamy się z pytaniem, czy Wydział Katechetyczny byłby zainteresowany wykorzystaniem tych nagrań np. poprzez projekcje na lekcjach religii w szkołach? 
 
Filmy są dostępne na stronie Instytutu (www.idmjp2.pl) oraz w serwisie Youtube.
 
Pierwszy odcinek nagrany został w dawnej kuchni Wojtyłów. Przy wspólnym stole zasiedli: Eugeniusz Mróz, Bożena Dykiel, ks. bp Grzegorz Ryś, bracia Łukasz i Paweł Golcowie, Redbad Klynstra i Jerzy Fedorowicz.
- http://www.idmjp2.pl/index.php/pl/projekty/kuchniapapieska/1651-kuchnia-papieska-ojciec-w-jego-zyciu

Fabuła drugiego odcinka „Pasja w Jego życiu” to filmowa opowieść o życiu Karola Wojtyły od dnia wybuchu drugiej wojny światowej, pracy w kamieniołomach, wstąpienia do seminarium, święceń kapłańskich i pierwszej parafii w Niegowici, aż do dnia konsekracji na biskupa pomocniczego. Debatę o pasji w życiu i relacjach z drugim człowiekiem podejmą goście zaproszeni do stołu w Parafii w Niegowici. O trudnych wyborach w życiu i o pogodzeniu pasji z życiem zawodowym rozmawiać będą: Olga Bołądź, Przemysław Babiarz, Tomasz Szczepanik, Radosław Pazura, ks. Paweł Sukiennik i uczennica Karola Wojtyły – Maria Trzaska. Potrawy Kuchni Papieskiej będą przygotowywać Robert Makłowicz i Teresa Lipowska.

- http://www.idmjp2.pl/index.php/pl/projekty/kuchniapapieska/1656-kuchnia-papieska-odc-2-pasja-w-jego-zyciu

Trzecia część pt. "Dialog w Jego życiu" przeniesie widzów w czasy peerelowskiej rzeczywistości. Jak Karol Wojtyła jako kardynał podejmował dialog w trudnych czasach PRL? Jak toczyły się jego losy w Polsce od 1958 roku do powołania na tron Piotrowy? Tematem trzeciego odcinka będzie dialog międzykulturowy, międzypokoleniowy i międzyreligijny. Jak rozmawiać i jak porozumiewać się we współczesnym świecie. Dyskusję przy stole w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich podejmą: Wojciech Pszoniak, Marta Lipińska, Emilian Kamiński, Rafał Brzozowski i inni. Kardynalskie potrawy przygotują Marta Lipińska i Robert Makłowicz.
- http://www.idmjp2.pl/index.php/pl/projekty/kuchniapapieska/1658-kuchnia-papieska-od-3-dialog-w-jego-zyciu

Tematem przewodnim czwartego odcinka Kuchni Papieskiej jest chleb. Film opowiada, jak ważny w życiu Karola Wojtyły był posiłek z chleba, zarówno w dzieciństwie i w czasach okupacji hitlerowskiej. Także później, kiedy już jako Papież ten symboliczny dar-chleb z czułością całował na powitanie w ojczyźnie. Tuż przed Światowymi Dniami Kraków 2016 roku różaniec z chleba stanowi silny przekaz wiary, nadziei i przetrwania w duchu Bożego Miłosierdzia. W czwartym odcinku przy stole zasiedli: aktor Tadeusz Chudecki, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, piosenkarka - ambasadorka ŚDM Kraków 2016 - Monika Kuszyńska, ks. dr Stanisław Mieszczak SCJ, aktor Andrzej Młynarczyk, kpt. Stanisław Szuro, ps. Zamorski.

Konspekt lekcji o Hannie Chrznowskiej

W związku z beatyfikacją Hanny Chrzanowskiej, która odbędzie się 28 kwietnia br w Łagiewnikach, przygotowany został konspekt lekcji dla szkół ponadgimnazjalnych, przybliżający postać pionierki pielęgniarstwa domowego w Polsce. Prosimy o przeprowadzenie zajęć o tej tematyce w kwietniu br.

Pobierz konspekt dla szkół ponadgimnazjalnych (mgr Aleksandra Brzezińska-Lis)

Materiały na Wielki Post

Zeszyty udziału w drodze krzyżowej i podjęcia postanowień wielkopostnych (s. Janina Rokosz) - do pobrania tutaj oraz tutaj

Konspekt katechezy dla szkół ponadgimnazjanych: Męka Jezusa. Dowody rzeczowe (ks. Sebastian Kozyra) - pobierz

Konspekt katechezy dla gimnazjum: Trzy Święte Dni (dk. Dariusz Pietrzak) - pobierz

Konspekt katechezy dla klas I-IV szkoły podstawowej: Niedziela Palmowa (dk. Karol Kolczak):

- pobierz konspekt lekcji

- pobierz prezentację do lekcji

- pobierz krzyżówkę

Gra wielkopostna

W Wielkim Poście proponujemy Wam grę dydaktyczną, która zbiera najważniejsze wiadomości o tym okresie liturgicznym. Grę opracowała mgr Monika Rochowiak.

Konspekt

Plansza

Karty - do wydrukowania dwustronnie

"Skarby Biblii" w Telewizji TVS

Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Katowicach we współpracy z Telewizją TVS zapraszają od marca na nowe pasmo „Skarby Biblii", w którym młodzi widzowie będą mogli poznać historie Starego Testamentu. Emisja programu poprzedzona będzie komentarzem biblisty ks. dr Tomasza Kusza, wprowadzającego dzieci w tematykę odcinka. Zapraszamy przed telewizory w sobotę i niedzielę o 09.15

DOCAT

DOCAT. Co robić? Nauka społeczna Kościoła katolickiego

Papież Benedykt XVI podarował młodym ludziom YOUCAT – Katechizm dla młodzieży. Jego następca, papież Franciszek, przekazuje młodym kolejną książkę, DOCAT, która zawiera społeczną naukę Kościoła. W tytule zawiera się angielskie to do – robić. DOCAT odpowiada właśnie na pytanie: Co robić? – i jest swego rodzaju instrukcją obsługi, która pomaga za pomocą Ewangelii zmieniać najpierw siebie samych, potem najbliższe otoczenie, a w końcu cały świat. Naprawdę, za pomocą Ewangelii możemy rzeczywiście zmienić świat!

  • DOCAT jest inicjatywą młodych ludzi z całego świata.
  • DOCAT zawiera aktualne nauczanie Kościoła.
  • DOCAT jednoczy młodych i wskazuje im drogę do Boga.
  • DOCAT włącza nas w to, co dzieje się w Kościele na świecie.
  • DOCAT powstał z myślą o każdym z Was!
  • DOCAT jest przewodnikiem na całą resztę życia!

POBIERZ BEZPŁATNĄ APLIKACJĘ DOCAT NA TELEFON

iOS

Android

Pomysły na adwent


Adwentowe pomysły dla dzieci z różnych stron Internetu mogą Cię zainspirować:

Kalendarze adwentowe

Ozdoby i zabawy

Szablony wycinanek biblijnych

Szablony kalendarzy adwentowych: pierwszy, drugi, trzeci

Aniołki z kubeczków

Lapbooki

Inne

Biblia dla młodych

Pismo Święte dla młodych


Polecamy do wykorzystania w katechezie nową edycję Biblii Tysiąclecia (V wydanie), przygotowanej specjalnie dla młodych Czytelników przez Dom Wydawniczy Rafael.

Zarówno grafiki, komentarze i objaśnienia a także kolorowe mapy przydatne są po to, by młody człowiek w pełni skorzystał z dobrodziejstw Słowa Bożego. Godne uwagi jest syntetyczne i obrazowe wytłumaczenie na początku jak z Biblii korzystać.

Najbardzie przydatne mogą byc częste porady "wprowadź to w życie" pojawiające się u dołu stronic, które dają bardzo praktyczne wskazówki jak zastosować wiedzę i wiarę w codzienności. Widać, iż są przemyślane, gdyż wymagają one od młodych ludzi inwencji i kreatywności.

Podtytuł Pisma Świętego "dla młodych" sugeruje wiek odbiorcy, jednak po bliższym spojrzeniu wydaje się, że powinno być ono kierowana raczej do dzieci od 4 klasy szkoły podstawowej.

Jaka jest wiara naszych uczniów?

Wiara w czasach FacebookaGilberto Borghi w interesujący sposób wprowadza czytelnika w świat nastolatków. Książka jest doskonałym drogowskazem dla rodziców, wychowawców i osób pracujących z młodzieżą. Także młodzi znajdą tu podpowiedzi, jak odnaleźć się w dzisiejszej rzeczywistości.

Pokolenie Facebooka nie chce słuchać tego, co powinno robić, a czego nie. Poszukuje przestrzeni, w której można czegoś doświadczyć, być akceptowanym i odkrywać samego siebie.

Dzisiaj wiara jawi się coraz bardziej jako potrzeba doświadczenia relacji zdolnej wzbudzić uczucia. To pragnienie przyciąga o wiele bardziej niż katechizm, dlatego spróbujmy wyjść temu naprzeciw.

Autor jest nauczycielem religii w jednym z włoskich liceów, filozofem, teologiem i pedagogiem. Z perspektywy 25 lat pracy pedagogicznej spogląda na przemiany w postrzeganiu świata przez młodych ludzi. Dostrzega wzrost znaczenia emocji i zmysłów w przeżywaniu wiary, przy jednoczesnym odejściu od argumentacji czysto racjonalnej.

Książka jest zapisem rozmów Autora z jego uczniami, opisem autentycznych zachowań podczas lekcji. Wychodzi przy tym filozoficzne zacięcie Borghiego, który snuje z tych opowieści celne wnioski, dotyczące nowej ewangelizacji i skuteczniejszej pracy z młodzieżą.

Zobacz więcej

Youcat Biblia młodych

Biblia młodych. Youcat

Biblia młodych to najnowszy tytuł międzynarodowej, bestsellerowej serii YOUCAT. W sposób kreatywny zachęca do poznawania Pisma Świętego. Nie jest to cała Biblia, celowo zostały wybrane takie obszerne fragmenty ze wszystkich ksiąg, które pozwolą młodemu czytelnikowi poznać najistotniejsze treści Pisma Świętego, ale go nie zniechęcą obszernością. Youcat opatrzony jest wstępem papieża Franciszka oraz wprowadzeniem, które zawiera 10 prostych zasad, dzięki którym słowo Boga może stać się słowem naszego życia. Dodatkowo publikacja zawiera przystępnie napisane komentarze i charakterystyczną już dla tej serii grafikę, która cieszy się uznaniem czytelników. To jedyne takie wydanie Pisma Świętego specjalnie przygotowane dla młodego czytelnika, po które zapewne chętnie sięgną i starsi odbiorcy.

Odkryjmy na nowo z YOUCATEM, że Biblia to wciąż żywe źródło mądrości i siły do osiągnięcia celu naszego życia.

Trzymacie zatem w rękach
coś boskiego - księgę,
która jest jak ogień!
Księgę, przez którą
przemawia Bóg.


PAPIEŻ FRANCISZEK

Zobacz więcej

W przypadku chęci zakupu większej ilości egzemplarzy, prosimy o kontakt z Wydziałem Katechetycznym.

Atrybuty świętych

W okresie, gdy wspominamy zmarłych oraz obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych warto wykonać z uczniami atrybuty charakterystyczne dla wybranych świętych. Ciekawe, na ile potrafimy właściwe wskazać postaci świętych, których przypominają nam atrybuty oraz przedmioty wykonane przez naszych katechetów. Fotogaleria.

Różańce i kalendarze adwentowe

Propozycje pomocy znajdziesz w naszych galeriach: różańcy oraz kalendarzy adwentowych. Niektóre z wykonanych pomocy można obejrzeć w Wydziale Katechetycznym.

Plansze dydaktyczne w katechezie

Stosowanie środków dydaktycznych w katechezie jest niewątpliwie ogromną pomocą w przekazie niełatwych treści związanych z wiarą i religijnością. Dotyczy to zwłaszcza katechezy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Stosując środki trzeba jednak brać pod uwagę nie tylko cel, jaki katecheta chce osiągnąć, lecz także młody wiek uczniów, miejsce przekazu i rodzaj treści, a nade wszystko umiejętności uczniów. Błędem byłoby korzystanie z pomocy dydaktycznych, kiedy ewidentnie widać, że dane środki nie pomagają, a wręcz utrudniają zrozumienie i właściwe przyswojenie przekazywanych treści. Na pewno nie powinny być stosowane tam, gdzie jest możliwość bezpośredniego poznania rzeczywistości.

Niezwykle dynamiczny rozwój multimediów w naszych czasach i ich atrakcyjność dla użytkownika sprawia, że środki te nie tylko wspomagają proces kształcenia, ale dla ucznia są źródłem informacji oraz inspiracją do wszechstronnej aktywności i samodzielnego uczenia się. (Zob.: W. Strykowski, „Wstęp do teorii filmu dydaktycznego”, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 1976) Nie pomniejszając w żaden sposób dominującej roli nowoczesnych środków dydaktycznych, trzeba stwierdzić, że wśród często wybieranych pomocy znajdują się nadal plansze edukacyjne. Ich główną zaletą jest przystępność ceny, trwałość i szerokie zastosowanie. Plansze skutecznie wspomagają nauczanie dzieci zarówno w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, jak i młodzieży na etapie nauki w gimnazjum oraz w szkole średniej.

Wydawnictwo Św. Stanisława BM  przygotowało w ostatnim czasie plansze edukacyjne dla dzieci oparte na emotikonach, czyli ideogramach złożonych z sekwencji znaków typograficznych, służących do wyrażania nastroju zwłaszcza w SMS-ach, czy w komentarzach artykułów internetowych na portalach społecznościowych. Wiele aplikacji przekształca teraz zwykłe emotikony w tzw. emoji, czyli piktogramy obejmujące nie tylko mnogość wizerunków twarzy, ale często miejsca, przedmioty, rodzaje pogody, rośliny itp.

            Opracowane przez Wydawnictwo plansze dotyczą dwóch tematów: drogi krzyżowej i uczynków miłosierdzia względem duszy i względem ciała. W sposób jasny i czytelny wyrażają nie tylko treść konkretnej stacji, czy miłosiernego uczynku, ale przede wszystkim towarzyszące tym treściom uczucia i emocje. Zestaw plansz edukacyjnych jest zapakowany w estetyczną i - co na pewno nie jest bez znaczenia - wytrzymałą teczkę foliową formatu 297x420 mm. Z powodzeniem można je wykorzystać nie tylko na katechezie, ale i na nabożeństwie drogi krzyżowej, czy w dialogowanym kazaniu dla dzieci.

Zachęcamy zatem do zapoznania się z ofertą Wydawnictwa. Wystarczy kliknąć na linki poniżej:

·         Droga krzyżowa

·         Uczynki miłosierdzia względem duszy i względem ciała

Ks. Piotr Zioło
Wizytator katechetyczny

 

Światowy Dzień Ubogich

W dniach 13-19 listopada 2017 r. odbywało się w Krakowie Święto Ubogich z racji ogłoszonego przez papieża Franciszka na 33 Niedzielę zwykłą Światowego Dnia Ubogich. Z tej okazji opracowane zostały okolicznościowe materiały katechetyczne przeznaczone dla szkół ponadgimnazjalnych.

Szczegóły w załącznikach:

51. Dzień Środków Społecznego Przekazu - scenariusze katechez

W niedzielę 17 września br. w Kościele w Polsce obchodzony jest 51. Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Orędzie papieża Franciszka oraz scenariusze katechez, które opracowała Edycja św. Pawła, znajdziesz tutaj:

VII Tydzień Wychowania: Maryja Wychowawczynią Pokoleń

Termin: 10–16 września 2017

Przeżywając kolejny Tydzień Wychowania, w który tym razem wpisuje się jubileusz trzechsetlecia koronacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi, zawierzmy nić naszego życia osobistego i rodzinnego rękom Maryi. Zastanówmy się też, czego jako rodzice, wychowawcy i duszpasterze możemy nauczyć się od Matki i Wychowawczyni Syna Bożego.

Materiały dostępne pod adresem: http://tydzienwychowania.pl

fot. ks. Z. Pytel

Katecheza z okazji Kongresu Miłosierdzia

Autor: Jadwiga Rejdych; konsultacja: ks. Andrzej Kielian.

Gra planszowa z okazji Kongresu Miłosierdzia

„Poszukiwacze skarbów Bożego Miłosierdzia” to gra, którą przygotowano z okazji II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia, który w październiku odbędzie się w krakowskich Łagiewnikach. Konspekt lekcji opartej na grze planszowej przygotowali krakowscy katecheci.

Lekcję można przeprowadzać z uczniami szkół podstawowych i gimnazjów. Konspekt lekcji i część potrzebnych pomocy dydaktycznych są dostępne na stronie internetowej Kongresu: www.wacom2011.pl

Katecheza do listu ks. Kardynała do maturzystów 2010/2011

Autorzy: R. Chrzanowska; ks. T. Panuś.

Katecheza do listu ks. Kardynała do gimnazjalistów 2010/2011

Autorzy: R. Chrzanowska; A. Jędrzejas; ks. T. Panuś.

Konspekty katechez o bł. Stanisławie Kazimierczyku