Aktualności

Choinka pod Oknem Papieskim - sobota, 16 grudnia, godz. 15.00

10

W sobotę 16 grudnia Mszą roratnią w bazylice franciszkanów o godz. 15.00 abp Marek Jędraszewski rozpocznie spotkanie z dziećmi, którego ciąg dalszy wypełni koncert świąteczny w wykonaniu zespołu „Arka Noego" wraz ze wspólnym śpie

waniem kolęd. Centralną częścią spotkania będzie zapalenie światełek na świątecznej choince przez Arcybiskupa. Dzieci odwiedzi także święty Mikołaj, który wręczy świąteczne podarunki.

Ważne informacje i nowości

 • Z wielką radością przekazujemy wyniki małopolskiego plebiscytu "Nauczyciel na medal". W kategorii nauczycieli klas I-III w dwóch powiatach zwyciężyli katecheci - w powiecie myślenickim p. Krzysztof Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Sieprawiu, zaś w Krakowie I miejsce zdobył ks. Mateusz Wójcik ze Szkoły Podstawowej nr 4. W finale wojewódzkim, który zakończył się 17 listopada 2017 r. ks. Mateusz uzyskał drugą lokatę z wynikiem ponad 7500 głosów, a p. Krzysztof uplasował się na 14. miejscu.
  Finalistom gratulujemy i życzymy pięknej pracy katechetycznej :)

  Szczegóły konkursu

   
 • W środę 15 listopada 2017 roku w Kuratorium Oświaty w Krakowie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych przyznanych w 2017 roku nauczycielom oraz osobom pracującym w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych. W województwie małopolskim w bieżącym roku zostało uhonorowanych 296 osób. Wśród nich Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczony został mgr Grzegorz Bobek, katecheta z II LO oraz VIII Prywatnego Akademickiego LO w Krakowie. Przyznawane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej odznaczenie wręczył wicewojewoda małopolski Józef Gawron w asyście małopolskiego Wicekuratora Oświaty pani Haliny Cimer. To szczególne wyróżnienie przyznawane za zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej i jej Obywateli.
  Panu Grzegorzowi oraz wszystkim odznaczonym składamy serdeczne gratulacje :)

  Szczegóły wydarzenia
 • Miło nam poinformować, iż w środę 18 października 2017 roku w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego odbyły się uroczyste spotkania z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączone z wręczeniem Medalu Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, Nagród Ministra Edukacji Narodowej i Nagród Małopolskiego Kuratora Oświaty. Spośród katechetów Archidiecezji Krakowskiej medalem KEN zostali odznaczeni:
  • s. Halina Mol (XIII LO w Krakowie)
  • ks. Adam Garlacz (PCKZiU w Wieliczce)
  • Artur Znaj (MOW w Wielkich Drogach)

Odznaczonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz potrzebnych darów Ducha Świętego w pracy katechetycznej i wychowawczej!

Zobacz galerię z wydarzenia

 

 • Zdjęcia z wrześniowych i październikowych rekolekcji
  i warsztatów w Księżówce znajdziesz
  tutaj
 • Filmy z rekolekcji październikowych w kolejnych linkach: Film1  Film2

#dziedzictwo w Muzeum Narodowym za 10 zł od grupy

Zapraszamy do wzięcia udziału w specjalnej akcji Muzeum Narodowego w Krakowie pt. "Szkoła z #dziedzictwem", która towarzyszy wystawie #dziedzictwo prezentowanej w Gmachu Głównym MNK. 

Do końca trwania wystawy #dziedzictwo grupy zorganizowane (szkolne, placówki naukowo-oświatowe), które będą liczyć od 10 do max. 30 osób mogą zakupić bilet łączony w promocyjnej cenie 10 zł za całą grupę.

Wejście na wystawę będzie możliwe po dokonaniu rezerwacji w Centrum Informacji i Rezerwacji MNK – rezerwacja@mnk.pl, tel. 12 4335 744. 

Zakup i odbiór biletów będzie odbywać się w kasach biletowych MNK. 

Na stronie internetowej mamy link do tej informacji:

http://mnk.pl/aktualnosci/szkola-z-dziedzictwem

Szkoły im. św. Jana Pawła II w Dolinie Chochołowskiej

Już po raz 10. Stowarzyszenie Szkół im. św. Jana Pawła II Archidiecezji Krakowskiej świętowało imieniny swego Patrona w Dolinie Chochołowskiej. Spotkanie odbywa się corocznie 4 listopada we wspomnienie św. Karola Boromeusza. Przedstawiciele 14 szkół z terenu Małopolski i Mazowsza przeszli szlakiem papieskim do schroniska na Polanie Chochołowskiej, gdzie spotkali się na wspólnej Mszy świętej oraz agapie. W spotkaniu wzięło udział ponad 500 przedstawicieli uczniów i nauczycieli. W tym roku upamiętniono też  śp. Andrzeja Ślósarza, pierwszego dyrektora Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Myślenicach, wieloletniego nauczyciela Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Myślenicach.

Fotogaleria

Święto Ubogich

W niedzielę, 19 listopada po raz pierwszy obchodziliśmy Światowy Dzień Ubogich. Święto to ustanowił na zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia Papież Franciszek.

Bardzo dziękujemy wszystkim Katechetom za udział w wydarzeniach, które Archidiecezja Krakowska we współpracy z wieloma organizacjami pomocowymi przygotowała w Krakowie w dniach od 13 do 19 listopada. Jednocześnie zachęcamy, by nadal w ramach działań wolontaryjnych i edukacyjnych kontnuować współpracę z organizacjami charytatywnymi działającymi na terenie archidiecezji i całej Małopolski. Materiały do pobrania z zakładki Pomoce.

Więcej informacji o tym wydarzeniu w Archidiecezji Krakowskiej znajdziesz tutaj

Chrześcijanie prześladowani

Trudna sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie sprawia, że chcemy pokazać ich sytuację, ale także pokazać to co Kościół w Polsce czyni dla tamtych chrześcijan. Zachęcamy uczących religii do zaangażowania się w te przedsięwzięcia poprzez przeprowadzenie lekcji ramach zajęć szkolnych, czy też nabożeństw w parafiach, ruchach i stowarzyszeniach katolickich. Na stronie www.pkwp.pl można znaleźć wiele interesujących materiałów. Nie bądźmy obojętni na cierpienie naszych braci. Mówmy o ich sytuacji i zachęcajmy do modlitwy o ustanie prześladowań oraz o miłosierdzie dla prześladowców. Świat milczy, Ty działaj.

Ks. Rafał Cyfka – Kirche in Not

Pomysły na adwent


Adwentowe pomysły dla dzieci z różnych stron Internetu mogą Cię zainspirować:

Kalendarze adwentowe

Ozdoby i zabawy

Szablony wycinanek biblijnych

Szablony kalendarzy adwentowych: pierwszy, drugi, trzeci

Aniołki z kubeczków

Lapbooki

Inne

Teatr EXIT

Powstał on w ramach aktywizacji osób niepełnosprawnych Katolickiego Stowarzyszenia Klika.

"EXIT” to trzy w jednym: przedstawienie i warsztaty teatralne oraz muzyczne przygotowane z myślą o rodzinach z dziećmi, oparte na motywach biblijnych z Księgi Wyjścia. Przyjęta konwencja spektaklu to teatr cieni z muzyką wykonywaną  na żywo. Przygotowana przez zespół scenografia odgrywa istotną rolę w przedstawieniu: specjalny, wielki namiot, przypominający schronienie używane podczas wędrówki ludu Izraela przez pustynię. Skrywający się w nim aktorzy przedstawią historię wędrówki między innymi za pomocą kilkudziesięciu specjalnie przygotowanych w tym celu figur postaci biblijnych.


Oprócz autorskiej warstwy tekstowej i wizualnej, spektakl jest wzbogacony o  skomponowaną na tą okazję muzykę, zarówno w postaci pieśni, ale też i wiele różnorodnych dźwięków. Widzowie będą mogli wysłuchać muzyki odgrywanej "na żywo" (w tym kilka pieśni inspirowanych kulturą hebrajską) oraz doświadczyć wielu różnorodnych dźwięków, towarzyszących ucieczce ludu Izraela z Egiptu. Istotnym elementem projektu jest udział osób niepełnosprawnych w charakterze aktorów. Początkowo osoby te, ukryte za elementami scenografii nie są widoczne dla widzów. Dopiero po odegraniu spektaklu, widzowie dowiadują się, kto był odpowiedzialny za poszczególne jego elementy. Dzieci będą następnie uczestniczyć w działaniach integracyjnych z naszymi aktorami.
Kolejną atrakcją będą warsztaty teatralne i muzyczne, odbywające się bezpośrednio po spektaklu. W trakcie tych pierwszych dzieci będą mogły poznać teatr cieni od kulis i spróbować swoich sił na scenie, natomiast podczas tych drugich będą miały okazję wziąć udział w komponowaniu muzyki do wybranych tekstów i wziąć udział w ich wykonaniu.
Finałem spektaklu oraz warsztatów będzie wspólne wykonanie skomponowanej i aktorsko zilustrowanej przez dzieci piosenki.

Czas trwania spektaklu wraz z warsztatami to około 80 minut. Występujemy u Salezjanów na ulicy Tynieckiej 39. Wstęp wynosi 15 zł, opiekunowie wchodzą za darmo. Spektakle odbywają się w środy, godzina jest do ustalenia. 

Pod tym linkiem można obejrzeć trailer:

Link do strony oraz fanpage:
http://budzeniepasji.pl/spektakl-exit.html

https://www.facebook.com/Teatr-Exit-125406041443108/

Artykuł o Teatrze:
http://blog.gosc.pl/msikorski/2017/01/30/doskonalosc-peknietych-naczyn

Kontakt z nami:
mis.ewelinaa@gmail.com
|
518674432

Zasady udziału w spotkaniach formacyjnych


Szanowni Katecheci,
 
Mamy za sobą ponad ćwierć wieku doświadczeń katechezy w szkole, także w zakresie formacji katechetów świeckich i sióstr. Jest to dość długi okres, by wyciągnąć wnioski na najbliższą przyszłość.
 
Minimalnym stopniem formacji katechetów, a zatem księży, katechetów świeckich i sióstr są w archidiecezji krakowskiej:
 • udział w sierpniowych spotkaniach katechetycznych
 • uczestnictwo w spotkaniach rejonowych, organizowanych przez wizytatorów dla katechetów świeckich i sióstr zakonnych
 • dla katechetów świeckich - uczestnictwo w rekolekcjach zamkniętych, zaś dla sióstr - w reko­le­kcjach zakon­nych
 • księży katechizujących obowiązują studia formacyjne organizowane przez diecezjalne studium formacji i UPJPII, rekolekcje kapłańskie oraz kongregacje rejonowe i dekanalne.
Rekolekcje dla katechetów świeckich, organizowane przez Wydział Katechetyczny, są zamknięte, co oznacza, iż nie ma możliwości uczestniczenia tylko w wybranych ich punktach lub noclegu poza domem rekolekcyjnym. W wyjątkowych sytuacjach jest możliwa konsultacja celem znalezienia właściwego rozwiązania.
 
Jakość pracy katechetycznej nie może być uzależniona od ilości godzin szkolnego nauczania religii. Zatem niezależnie od wymiaru czasu pracy - czy jest to pełny etat czy też tylko jego niewielka część - każdego z katechetów obowiązuje udział w wyżej wymienionych spotkaniach formacyjnych.
 
Z wyrazami szacunku,
ks. Andrzej Kielian

Niedzielna ewangelia - 10.12.2017

Mk 1, 1-8
 
Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Jak jest napisane u proroka Izajasza: «Oto Ja posyłam wysłańca mego przed Tobą; on przygotuje drogę Twoją. Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie dla Niego ścieżki», wystąpił Jan Chrzciciel na pustyni i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów. Ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając swoje grzechy.

Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a żywił się szarańczą i miodem leśnym. I tak głosił: «Idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby schyliwszy się, rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym».

Pobierz ilustrację

Niedzielna ewangelia - 3.12.2017

Mk 13, 33-37

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Uważajcie, czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie. Bo rzecz ma się podobnie jak z człowiekiem, który udał się w podróż. Zostawił swój dom, powierzył swym sługom staranie o wszystko, każdemu wyznaczył zajęcie, a odźwiernemu przykazał, żeby czuwał.

Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, do wszystkich mówię: Czuwajcie!»

Pobierz rysunek

Niedzielna ewangelia - 26.11.2017

Mt 25, 31-46