Aktualności

Konkurs biblijny dla szkół specjalnych

KONKURS WIEDZY Z EWANGELII WG ŚW. MATEUSZA

DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW SPECJALNYCH 

ORAZ KLAS PONADGIMNZAJALNYCH

Kraków 2018

Finał konkursu odbędzie się 9 maja 2018 roku w budynku Kurii Metropolitalnej w Krakowie przy ul. Franciszkańskiej 3 ("Piwnica kurialna") o godz. 10.00.

Odpowiedzialny za konkursy: ks. Janusz Grodecki: mail , tel: 601642507

Diecezjalny konkurs plastyczny

Sprawdź wyniki konkursu

Msze święte dla tegorocznych maturzystów

Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem: 3 maja 2018 r.

15.00 - Eucharystia

Sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu: 3 maja 2018 r.

15.00 - możliwość spowiedzi

15.30 - wspólne nabożeństwo

16.00 - Eucharystia - przewodniczy ks. Rafał Cyfka (Pomoc Kościołowi w Potrzebie)

Bazylika Mariacka w Krakowie: 3 maja 2018 r.

18.30 - Eucharystia - przewodniczy ks. dr Wojciech Węgrzyniak (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)

Akademicka Kolegiata świętej Anny w Krakowie: 4 maja 2018 r.

8.00 - Eucharystia przed rozpoczęciem egzaminu maturalnego

 

ŚREMSONG’2018
XXVII OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ

    ZGŁOSZENIA

Wielebni Księża, Czcigodne Siostry, Szanowne Panie i Panowie Katecheci!

Serdecznie zapraszam do udziału w XXVII edycji OGÓLNOPOLSKIEGO PRZEGLĄDU PIOSENKI RELIGIJNEJ ŚREMSONG’2018.

ZGŁOSZENIA NA PRZEGLĄD PRZYJMOWANE SĄ DO DNIA 25 KWIETNIA 2018r. Regulamin i karta zgłoszenia znajdują się na stronie   www.sremsong.pl  

Przegląd odbywa się pod honorowym patronatem Metropolity Poznańskiego Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Tegoroczny Przegląd odbędzie się w roku rocznic narodowych i kościelnych – w szczególności 1050 rocznicy powstania biskupstwa w Poznaniu. Zapraszając do przełożenia wiary na kulturę i do włączenia się w dzieło XXVII Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej ŚREMSONG’2018 proszę o przekazanie informacji o Przeglądzie wszystkim zainteresowanym, abyśmy mogli poprzez muzykę i śpiew, koncerty i wydarzenia artystyczne świętować jubileusz  pierwszego na ziemiach polskich biskupstwa w Poznaniu.  

Z wyrazami szacunku
Janusz T. Skotarczak
Twórca i Animator ŚREMSONGU

Wiosenne spotkania rejonowe

Spotkania w ramach wiosennych dni skupienia będą miały charakter modlitewny i wyborczy zarazem. W programie przewidziana jest Eucharystia oraz chwila wspólnej modlitwy wraz z konferencją i adoracją Najświętszego Sakramentu w intencji uczniów oraz katechetów bądź inna forma wspólnej modlitwy.

Następnie będą miały miejsce wybory do Rady Katechetycznej. Z każdego rejonu wybierany jest jeden przedstawiciel, reprezentujący głos katechetów w Radzie, która rozpocznie swoją kadencję w nowym roku szkolnym.

Wszyscy uczący religii będą też proszeni o wypełnienie ankiety osobowej wraz z danymi o szkole i ilości godzin religii na kolejny rok szkolny. Ułatwi to planowanie pracy katechetycznej i ewentualne uzupełnienia etatów. Będzie to też okazja do aktualizacji danych znajdujących się w zasobach Wydziału Katechetycznego.

Na spotkania zostali zaproszeni przedstawiciele wspólnot lednickich, którzy zaprezentują swój sposób pracy ewangelizacyjnej oraz ofertę współpracy ze szkołami.

Lekcja lednicka

Katecheci szkół ponadgimnazjalnych są proszeni o kontakt z p. Justyną Słapek z grupy tancerzy lednickich celem zaproszenia ich na lekcje do szkoły:

Justyna Słapek - 508 877 548

Katecheci, którzy organizują wyjazdy grupowe na XXII spotkanie młodych w Lednicy i mają jeszcze wolne miejsca:

Aleksandra Brzezińska-Lis (VIII LO w Krakowie) - info w Wydziale

Marzena Błażejak (Morawica) - info w Wydziale

Innych prosimy o informację do Wydziału. Wyjazd na Lednicę organizuje też KSM

Przed beatyfikacją Hanny Chrzanowskiej

Prosimy o promowanie postaci, która otrzymała miano "siostry naszego Boga" zwłaszcza wśród uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Przykładowy konspekt lekcji znajduje się poniżej.

Zamieścimy także inne propozycje, które są związane z prekursorką opieki domowej i duszpasterstwa chorych w Krakowie.

Konspekt lekcji o Hannie Chrzanowskiej - beatyfikacja 28 kwietnia 2018 r. w Łagiewnikach - zobacz

Nowa oferta warsztatów dla katechetów

Zobacz więcej informacji

Ks. J. Urbańczyk na urlopie

W związku z udzieleniem przez ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego  ks. Józefowi Urbańczykowi półrocznego urlopu, jego obowiązki, do końca bieżącego roku szkolnego, podejmują  pozostali wizytatorzy Wydziału Katechetycznego. Wizytacje biskupie poszczególnych parafii będą się odbywać zgodnie z wcześniejszym harmonogramem. Wizytatorzy będą sukcesywnie odwiedzać parafie i szkoły, o czym zainteresowani będą odpowiednio wcześniej poinformowani.

Zmianie ulega też termin wiosennego spotkania rejonowego w rejonie VIII, które odbędzie się 21 kwietnia 2018 r. (zamiast 28.04).

 

Rekolekcje wielkopostne

Od bieżącego roku szkolnego podczas rekolekcji wielkopostnych szkoła nie jest zwolniona z realizowania funkcji opiekuńczej i wychowawczej. Dotychczasowy zapis, iż pieczę nad uczniami podczas rekolekcji zapewniają katecheci został zastąpiony sformułowaniem, które nie ogranicza pełnienia opieki nad uczniami będącymi na rekolekcjach tylko do grona katechetów, ale obejmuje wszystkich nauczycieli.

Dokładny zapis w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 czerwca 2017 r. /Dz. U. z 2017 poz 1147, par. 10/

Pełny tekst: http://www.katecheza.episkopat.pl/

Cykl wykładów o rodzinie

Opłatek pracowników oświaty z abp. Markiem Jędraszewskim

12 stycznia 2018 r. Eucharystią o godz. 18.00 w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich rozpoczęło się spotkanie opłatkowe pracowników oświaty: dyrekotrów, nauczycieli, katechetów z abp. Markiem Jędraszewskim, Metropolitą Krakowskim. W spotkaniu wzięli udział m. in. p. Dorota Skwarek, dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Małopolskiego Kuratorium Oświaty, p. Łukasz Słoniowski, przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Krakowa, p. Małgorzata Dutka-Mucha, wicedyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, p. Małgorzata Madej oraz dyrektorzy, nauczyciele i katecheci szkół z terenu miasta Krakowa i okolic. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, zwłaszcza za liczny udział dyrektorów szkół, katechetów oraz przedstawicieli szkół katolikich.

Oprawę liturgiczną i muzyczną zapewniły kapela oraz schola z parafii św. Michała w Ostrowsku.

Video z wydarzenia

Zdjęcia z wydarzenia: Flickr Wydziału Katechetycznego, Flickr Archidiecezji Krakowskiej

Ważne informacje

 • 2 marca podczas uroczystej gali w Auli Wielkiej Akademii Ignatianum w Krakowie pani Urszula Antosz-Rekucka odebrała Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała SJ za inicjatywy społeczne na rzecz dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej. W wygłoszonej laudacji prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, podkreślił wieloletni wkład p. Urszuli w działania na rzecz współpracy i upamiętnienia polskich wspólnot żydowskich w Mszanie Dolnej oraz wielu inicjatyw, które podejmowała wraz ze swoimi uczniami w Łostówce, a obecnie kontynuuje je i rozwija w mszańskich szkołach. Doceniono także jej działalność dydaktyczną i wychowawczą.

  Gratulujemy nagrodzonej!

  Więcej informacji

 • We wtorek 9 stycznia 2018 r. odbyła się obrona pracy doktorskiej mgr lic. Barbary Witos, katechetki z Zespołu Szkół Łączności w Krakowie. Praca powstała na seminarium z patrologii pod kierunkiem o. dr hab. Dariusza Kasprzaka, prof. UPJPII.
 • Pani Ewelina Maniecka z kolei obroniła doktorat pt  Gehenna w świetle Biblii. Studium egzegetyczno-teologiczne"pod kierunkiem ks. prof. Romana Bogacza. Miało to miejsce 13 grudnia 2017r.

Gratulujemy kolejnym osobom z naszego grona, które uzyskały stopień doktora nauk teologicznych.
 

 • Z wielką radością przekazujemy wyniki małopolskiego plebiscytu "Nauczyciel na medal". W kategorii nauczycieli klas I-III w dwóch powiatach zwyciężyli katecheci - w powiecie myślenickim p. Krzysztof Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Sieprawiu, zaś w Krakowie I miejsce zdobył ks. Mateusz Wójcik ze Szkoły Podstawowej nr 4. W finale wojewódzkim, który zakończył się 17 listopada 2017 r. ks. Mateusz uzyskał drugą lokatę z wynikiem ponad 7500 głosów, a p. Krzysztof uplasował się na 14. miejscu.
  Finalistom gratulujemy i życzymy pięknej pracy katechetycznej :)

  Szczegóły konkursu

   
 • W środę 15 listopada 2017 roku w Kuratorium Oświaty w Krakowie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych przyznanych w 2017 roku nauczycielom oraz osobom pracującym w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych. W województwie małopolskim w bieżącym roku zostało uhonorowanych 296 osób. Wśród nich Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczony został mgr Grzegorz Bobek, katecheta z II LO oraz VIII Prywatnego Akademickiego LO w Krakowie. Przyznawane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej odznaczenie wręczył wicewojewoda małopolski Józef Gawron w asyście małopolskiego Wicekuratora Oświaty pani Haliny Cimer. To szczególne wyróżnienie przyznawane za zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej i jej Obywateli.
  Panu Grzegorzowi oraz wszystkim odznaczonym składamy serdeczne gratulacje :)


  Szczegóły wydarzenia
 • Miło nam poinformować, iż w środę 18 października 2017 roku w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego odbyły się uroczyste spotkania z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączone z wręczeniem Medalu Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, Nagród Ministra Edukacji Narodowej i Nagród Małopolskiego Kuratora Oświaty. Spośród katechetów Archidiecezji Krakowskiej medalem KEN zostali odznaczeni:
  • s. Halina Mol (XIII LO w Krakowie)
  • ks. Adam Garlacz (PCKZiU w Wieliczce)
  • Artur Znaj (MOW w Wielkich Drogach)

Odznaczonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz potrzebnych darów Ducha Świętego w pracy katechetycznej i wychowawczej!

Zobacz galerię z wydarzenia

Szkoły im. św. Jana Pawła II w Dolinie Chochołowskiej

Już po raz 10. Stowarzyszenie Szkół im. św. Jana Pawła II Archidiecezji Krakowskiej świętowało imieniny swego Patrona w Dolinie Chochołowskiej. Spotkanie odbywa się corocznie 4 listopada we wspomnienie św. Karola Boromeusza. Przedstawiciele 14 szkół z terenu Małopolski i Mazowsza przeszli szlakiem papieskim do schroniska na Polanie Chochołowskiej, gdzie spotkali się na wspólnej Mszy świętej oraz agapie. W spotkaniu wzięło udział ponad 500 przedstawicieli uczniów i nauczycieli. W tym roku upamiętniono też  śp. Andrzeja Ślósarza, pierwszego dyrektora Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Myślenicach, wieloletniego nauczyciela Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Myślenicach.

Fotogaleria

Teatr EXIT

Powstał on w ramach aktywizacji osób niepełnosprawnych Katolickiego Stowarzyszenia Klika.

"EXIT” to trzy w jednym: przedstawienie i warsztaty teatralne oraz muzyczne przygotowane z myślą o rodzinach z dziećmi, oparte na motywach biblijnych z Księgi Wyjścia. Przyjęta konwencja spektaklu to teatr cieni z muzyką wykonywaną  na żywo. Przygotowana przez zespół scenografia odgrywa istotną rolę w przedstawieniu: specjalny, wielki namiot, przypominający schronienie używane podczas wędrówki ludu Izraela przez pustynię. Skrywający się w nim aktorzy przedstawią historię wędrówki między innymi za pomocą kilkudziesięciu specjalnie przygotowanych w tym celu figur postaci biblijnych.


Oprócz autorskiej warstwy tekstowej i wizualnej, spektakl jest wzbogacony o  skomponowaną na tą okazję muzykę, zarówno w postaci pieśni, ale też i wiele różnorodnych dźwięków. Widzowie będą mogli wysłuchać muzyki odgrywanej "na żywo" (w tym kilka pieśni inspirowanych kulturą hebrajską) oraz doświadczyć wielu różnorodnych dźwięków, towarzyszących ucieczce ludu Izraela z Egiptu. Istotnym elementem projektu jest udział osób niepełnosprawnych w charakterze aktorów. Początkowo osoby te, ukryte za elementami scenografii nie są widoczne dla widzów. Dopiero po odegraniu spektaklu, widzowie dowiadują się, kto był odpowiedzialny za poszczególne jego elementy. Dzieci będą następnie uczestniczyć w działaniach integracyjnych z naszymi aktorami.
Kolejną atrakcją będą warsztaty teatralne i muzyczne, odbywające się bezpośrednio po spektaklu. W trakcie tych pierwszych dzieci będą mogły poznać teatr cieni od kulis i spróbować swoich sił na scenie, natomiast podczas tych drugich będą miały okazję wziąć udział w komponowaniu muzyki do wybranych tekstów i wziąć udział w ich wykonaniu.
Finałem spektaklu oraz warsztatów będzie wspólne wykonanie skomponowanej i aktorsko zilustrowanej przez dzieci piosenki.

Czas trwania spektaklu wraz z warsztatami to około 80 minut. Występujemy u Salezjanów na ulicy Tynieckiej 39. Wstęp wynosi 15 zł, opiekunowie wchodzą za darmo. Spektakle odbywają się w środy, godzina jest do ustalenia. 

Pod tym linkiem można obejrzeć trailer:

Link do strony oraz fanpage:
http://budzeniepasji.pl/spektakl-exit.html

https://www.facebook.com/Teatr-Exit-125406041443108/

Artykuł o Teatrze:
http://blog.gosc.pl/msikorski/2017/01/30/doskonalosc-peknietych-naczyn

Kontakt z nami:
mis.ewelinaa@gmail.com
|
518674432

Zasady udziału w spotkaniach formacyjnych


Szanowni Katecheci,
 
Mamy za sobą ponad ćwierć wieku doświadczeń katechezy w szkole, także w zakresie formacji katechetów świeckich i sióstr. Jest to dość długi okres, by wyciągnąć wnioski na najbliższą przyszłość.
 
Minimalnym stopniem formacji katechetów, a zatem księży, katechetów świeckich i sióstr są w archidiecezji krakowskiej:
 • udział w sierpniowych spotkaniach katechetycznych
 • uczestnictwo w spotkaniach rejonowych, organizowanych przez wizytatorów dla katechetów świeckich i sióstr zakonnych
 • dla katechetów świeckich - uczestnictwo w rekolekcjach zamkniętych, zaś dla sióstr - w reko­le­kcjach zakon­nych
 • księży katechizujących obowiązują studia formacyjne organizowane przez diecezjalne studium formacji i UPJPII, rekolekcje kapłańskie oraz kongregacje rejonowe i dekanalne.
Rekolekcje dla katechetów świeckich, organizowane przez Wydział Katechetyczny, są zamknięte, co oznacza, iż nie ma możliwości uczestniczenia tylko w wybranych ich punktach lub noclegu poza domem rekolekcyjnym. W wyjątkowych sytuacjach jest możliwa konsultacja celem znalezienia właściwego rozwiązania.
 
Jakość pracy katechetycznej nie może być uzależniona od ilości godzin szkolnego nauczania religii. Zatem niezależnie od wymiaru czasu pracy - czy jest to pełny etat czy też tylko jego niewielka część - każdego z katechetów obowiązuje udział w wyżej wymienionych spotkaniach formacyjnych.
 
Z wyrazami szacunku,
ks. Andrzej Kielian

Filmy edukacyjne dla nauczycieli

Zapraszamy do zapoznania się z ciekawą ofertą filmów edukacyjnych dla nauczycieli. Szczegóły na stronie ekatecheza.pl.

SIERPNIOWE SPOTKANIA KATECHETYCZNE 2017

Nauczyciele religii z archidiecezji krakowskiej uczestniczyli 30 sierpnia w Archidiecezjalnym Dniu Katechetycznym. W trakcie spotkania katecheci podjęli aktualną dyskusję nad zagadnieniem katechizacji i rozmawiali na temat trudności ewangelizacji szkolnej. Spotkanie służyło wymianie wzajemnych spostrzeżeń i doświadczeń, także dotyczących atrakcyjności działań katechetycznych podejmowanych w nowym roku. W archidiecezji krakowskiej we wszystkich typach szkół pracuje ponad 1500 katechetów. Najczęściej są to absolwenci teologii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

W trakcie Mszy św. w kolegiacie św. Anny abp Marek Jędraszewski podkreślał, że to zapał apostołów, ich oddanie i bezinteresowność powinny być wzorem postępowania dla współczesnych katechetów, niezależnie od tego, jaką cenę przyszłoby za to płacić. Hierarcha cytując papieża Franciszka przestrzegał też, aby katecheci nie pozwolili się okradać z radości ewangelizacji. Jak dodał, jest wiele zagrożeń i pokus by powiedzieć "dość", czego powodem często jest znużenie i podejmowany wysiłek. - Iść ciągle pod prąd i czynić to w duchu radości, to znaczy być prawdziwie apostołem, zwiastunem tej radości, którą nam przynosi zmartwychwstały Pan – mówił abp Jędraszewski.

W trakcie spotkania z katechetami w filharmonii krakowskiej małopolska kurator oświaty Barbara Nowak mówiła, nauczyciele religii są wzorem dla dzieci i ich rodziców oraz dla nauczycieli. -W dzisiejszym świecie, w dzisiejszej szkole (...) wielki nacisk kładzie się na multimedialne środki przekazu, kiedy tak naprawdę nic nie ma pewnego, zaś Państwo inaczej ustawiają rzeczywistość w szkołach, przez to, że mówicie o tym co jest wielką wartością, co jest niezachwiane, co przez długi okres historii funkcjonuje,a także przez to, że cały czas jest to prawda uniwersalna – podkreśliła Barbara Nowak. W trakcie wydarzenia podjęto także temat IV Kongresu Nowej Ewangelizacji oraz spotkania „Młodzi i Miłosierdzie" w Tauron Arenie Kraków, które odbędzie się w marcu przyszłego roku. Mówiono też o ożywieniu poradnictwa rodzinnego w parafiach. Zachęcano też do tego, by dzieci i młodzież uczestniczyła w projekcie „Pola Dialogu" stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie".

Informacja KAI

 1. Wykład abp prof. dra hab. Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego pt. "Sens i prawo nauczania religii w szkole" na rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego 2017/2018, Filharmonia krakowska, 30 sierpnia 2017 r.

  https://www.youtube.com/watch?v=aEC3qZeZx2I

   
 2. Homilia abp Marka Jędraszewskiego podczas Mszy świętej dla katechetów w Kolegiacie św. Anny, 30 sierpnia 2017 r.

  https://www.youtube.com/watch?v=8XMewzZrBP8

Foto

1) Milena Kukla

2) Adam Bujak​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Wliczanie oceny z religii do średniej ocen ucznia

Pytanie: Czy ocenę z religii wlicza się do średniej ocen?


Odpowiedź: Tak.

Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne lub religię albo etykę, do średniej ocen uzyskanych z obowiązkowych zajęć edukacyjnych wlicza się także roczne oceny uzyskane z tych zajęć (§ 1 pkt. 1 i 2 rozporządzenia MEN z 13 lipca 2007 r. zmieniającego rozporządzenie MEN z 30 kwietnia 2007 r., § 20 ust. 4a rozporządzenia MEN z 30 kwietnia 2007 r.).

W klasyfikacji końcowej wliczone roczne oceny klasyfikacyjne z religii Rozporządzenie MEN z 13 lipca 2007 r. stanowi, że - począwszy od IV klasy szkoły podstawowej - do średniej ocen z obowiązkowych zajęć lekcyjnych, uzyskanych w wyniku klasyfikacji rocznej, wlicza się także roczne oceny klasyfikacyjne uzyskane zwłaszcza z religii albo z etyki, na którą uczeń uczęszczał w danym roku szkolnym (§ 1 pkt 1 dodający do rozporządzenia MEN z 30 kwietnia 2007 r. w § 20 ust. 4a).

Poza tym, uczniowi kończącemu szkołę w zakresie klasyfikacji końcowej wlicza się roczne oceny klasyfikacyjne z religii albo z etyki, jeżeli uczeń uczęszczał na te zajęcia w czasie nauki w danej szkole (§ 1 pkt. 2 dodający do rozporządzenia MEN z 30 kwietnia 2007 r. w § 22 ust 2a).

Średnia ocen decyduje o świadectwie z wyróżnieniem.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem (§ 20 ust. 4 rozporządzenia MEN z 30 kwietnia 2007 r.). W wielu przypadkach ocena z religii może zdecydować, że zostanie przekroczona granica 4,75 i uczeń uzyska takie świadectwo.

O tym, że ocena z religii wliczana do średniej z przedmiotów nauczania nie narusza konstytucji orzekł Trybunał Konstytucyjny (wyrok TK z 2 grudnia 2009 r.).

Podstawa prawna:

 • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 30 kwietnia 2007 roku w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. z 2007 r. Nr 83, poz. 562 ze zm.) - § 20 ust. 4; § 20 ust. 4a; § 22 ust 2a.
 • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 13 lipca 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. z 2007 r. Nr 130, poz. 906) - § 1 pkt. 1 i 2.
 • Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 grudnia 2009 r. (sygn. akt U 10/07).

Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP

W związku z materiałami prasowymi, dotyczącymi zapisywania uczniów na zajęcia z religii/etyki w szkołach, Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski przypomina, że:

 1. W publicznych przedszkolach i szkołach organizuje się naukę religii na życzenie rodziców (opiekunów prawnych), a dla uczniów pełnoletnich – na życzenie samych uczniów. Życzenie to jest wyrażane w formie pisemnego oświadczenia, które nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym.

 2. Wszyscy katolicy uczęszczający do placówek oświatowych, w których odbywa się nauczanie religii, zobowiązani są w sumieniu uczestniczyć w tych zajęciach. Rodzice dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia, mają obowiązek zapisać swe dzieci na lekcje religii. Zasada ta wynika ze zrozumiałego faktu, iż człowiek wierzący ma nie tylko prawo, ale i obowiązek pogłębiać swoją wiarę, temu pogłębianiu służą szkolne lekcje religii. Warto przypomnieć, że zarówno podczas zawierania sakramentalnego związku małżeńskiego, jak i sakramentu chrztu dziecka, rodzice zobowiązują się do tego, by po katolicku, w wierze wychować potomstwo. Elementem tego wychowania jest zarówno udział dziecka w szkolnym nauczaniu religii, jak i parafialnej katechezie.

3. Dnia 28 sierpnia 2013 r. Komisja Wychowania przypomniała, że „przygotowanie do przyjęcia sakramentów świętych: Pierwszej Komunii św., sakramentu pokuty i pojednania oraz bierzmowania odbywa się podczas systematycznej katechezy parafialnej oraz w trakcie lekcji religii w szkole.

 Wynika z tego jednoznacznie, że uczestnictwo w zajęciach z etyki nie spełnia w żadnym zakresie wymogu przygotowania do wyżej wymienionych sakramentów św. i nie może być respektowane przy podejmowaniu decyzji o wyrażeniu zgody, co do ich przyjęcia”.

Ks. dr Marek Korgul
Sekretarz Komisji Wychowania Katolickiego KEP

Warszawa, dnia 11 września 2014 r. 

Bezpłatny podręcznik MEN a podręczniki do nauki religii dla klas pierwszych szkół podstawowych

- wykładnia Komisji ds Wychowania Katolickiego KEP
Informacja na temat podręczników do nauki religii w klasach pierwszych

 1. Wraz z pojawieniem się bezpłatnego podręcznika dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych nie uległy zmianie i obowiązują nadal przepisy dotyczące programów i podręczników do nauki religii. W myśl § 4 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii  w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz.U. Nr 36, poz. 155, z późn. zm.) „Nauczanie religii odbywa się na podstawie programów opracowanych i zatwierdzonych przez właściwe władze kościołów i innych związków wyznaniowych i przedstawionych Ministrowi Edukacji Narodowej do wiadomości. Te same zasady stosuje się wobec podręczników do nauczania religii”.
 2. Podręcznik do religii dla uczniów klas pierwszych nie wchodzi w skład bezpłatnego podręcznika MEN. Bezpłatny podręcznik MEN nie zawiera treści, które wynikają z „Programu nauczania religii”.
 3. Zasady zaopatrywania się uczniów klas pierwszych szkół podstawowych w podręczniki do nauki religii i odpłatność za nie pozostają bez zmian. Zasadniczo nabywają je rodzice uczniów klas pierwszych wg wskazań katechety.